Навантаження від ваги покрівлі
Вага металочерепиці: 1м2, вага покрівлі з металочерепиці
На вибір перетину крокв і кроку їх установки істотно впливає власну вагу покрівлі, матеріал якої, в свою чергу, залежить від ухилу скатів даху.
Скати однієї покрівлі зазвичай влаштовують з однаковим ухилом, який вибирають в залежності від покрівельного матеріалу, способу його укладання, архітектурних вимог і економічних міркувань, а також від району будівництва. З крутих покрівель, з ухилом 45 ° і більше, швидко віддаляється атмосферна вода і сніг, що враховують при будівництві будівель в районах з великою кількістю опадів. Але зі збільшенням ухилу підвищується вартість покрівлі. Наприклад, при зведенні покрівлі з ухилом 45 ° потрібно в півтора рази більше матеріалу, ніж для плоскої, а при ухилі даху в 60 ° - в два рази більше. У тих районах країни, де бувають сильні вітри, найбільш раціонально влаштовувати пологі покрівлі, так як вітрове навантаження на скати таких покрівель менше і навпаки, в засніжених районах з несильними вітрами, краще робити круті схили, зменшуючи снігове навантаження за рахунок скочування снігу.
Ухил скатів дахів в різних нормативних документах виражається по різному: у вигляді безрозмірних величин (відношення висоти до половини прольоту), у відсотках і градусах (рис. 13). Саме зрозуміле визначення ухилу у вигляді безрозмірних одиниць. Коли дах будується, то звичайно ж, ніхто не вимірює нахил скатів в градусах транспортиром. Якщо при будівництві відсутня проектна документація, що задає висоту пристрою коника, роблять простіше: вимірюють проліт будівлі, знаходять центр і від нього вгору за допомогою рівною дерев'яної рейки виносять висоту рівну, наприклад, половині прольоту (ухил 1: 1) або третини половини прольоту (ухил 1: 3), або будь-яку іншу. Процентне визначення ухилу, на погляд багатьох будівельників, тільки заплутує роботу.
Мал. 13. Взаємозв'язок між безрозмірною величиною ухилу скатів даху, кутом в градусах і відсотках