Як фіни зробили з російських європейців

Ніде не буває наша людина так чисте, тихе і смиренний, як на переході європейського кордону. У цьому я переконалася ще раз, з'їздивши на машині до Фінляндії. 

Задовго до кордону люди починають приводити себе в порядок. Жінки вищипують брови, фарбують нігті, переодягаються з шуб в пуховики: у європейців хутра не прийняті. Чоловіки ретельно відмивають машину. Прикордонні Виборг, Кингисепп або Печори усипані автомийки. Водії стають ввічливими. Такого порядку, як на дорогах в прикордонних європейських зонах, в Росії, ймовірно, немає більше ніде.

Наші люди, незважаючи на агресивно патріотичний офіціоз, дуже бояться уславитися перед Європою відсталими. Навіть самий затятий шахрай, який торгує в Польщі дешевим бензином, прітіхает на кордоні, тому що знає, що там люди живуть краще. А він живе гірше, його манери, зовнішній вигляд гірше, тому він весь час боїться, що за це «гірше» його коли-небудь запитають. Або просто не пустять до Європи.

Удома він тягнеться до нових стандартів - щоб не бути гірше. В нашій ленінградської селі після поїздки за сирами в Прибалтику сусіди прибирають городи, зміцнюють паркани, лагодять дахи.

Може бути, тому найакуратніші російські регіони - біля кордону. Там, де люди часто їздять до Європи.
Північ Ленінградської області проти її півдня - майже як небо і земля: чистий, добротний, спокійний. На бідній, наскрізь розкраденої Псковщині люди одягнені охайно, ніхто не смітить. У Калінінграді, повністю зруйнованому війною і радянською архітектурою, варто відверта розруха, асфальт під ногами провалюється, але на ньому - жодного папірця. І навіть бездомні виглядають охайно.

Особливо сильно близькість Європи відчувається в Петербурзі. До недавнього часу в Фінляндію щороку виїжджало майже 2 млн петербуржців - тобто близько половини працездатного населення.

І хоча гроші у петербуржців закінчуються, межа стоїть тепер майже порожня, для більшості городян Фінляндія так і залишається великим магазином з хорошими продуктами і добротним Fairy. Жителі нашого міста до цих пір думають, ніби фіни настільки радо зазивають їх в гості з жадібності, спокусившись на наш рідний туристський рубль. І запанібрата називають сусідню країну «Фінком».

Але я не здивуюся, якщо насправді в Фінляндії діє секретна програма щодо приведення росіян в людський вигляд. Кому хочеться жити поруч із сусідом, який дбає про власний будинок? Нікому.

Производитель Металлочерепицы

Монтаж Кровли из Металлочерепицы

Диагностика состояния кровли

Підбір кольору металочерепиці